Hlavicka
Úvod Historie Fotogalerie Technické info Manuál Náhradní díly Diskuse FAQ Odkazy

Fotky od Vlasty (7 fotek)

Tak jsem tuto sobotu vstoupil do řad majitelů krásného stroje - JAWETTA.

Asi před patnácti lety jsem už jednu vlastnil, ale tehdy jsem ji prodal známému. Poslední dobou mi ale v garáži pořád něco chybělo, zkrátka mi ta mašina od té doby zůstala v hlavě. Jelikož mám hodnou manželku tak mi poradila, ať napíšu o trochu dřív Ježíškovi že mi třeba něco přinese. Tak jsem napsal na Aukro, vyšlo to a v sobotu si tuto krásku dovezl. Jak jsem již psal, je to už druhá Jawettka co jsem si koupil.

Tu první jsem si pořídil krátce po vojně kolem roku 1992 a měl ji asi osm let. stála kolem 2000 korun a byla celkem pěkná, ale já jelikož jsem trochu perfekcionalista ji chtěl mít suprovou. Celou jsem ji rozdělal, dal opískovat, hliníkové součástky jsem vyleštil kartáčema do vrtačky (tehdy ještě chemické čistění asi ani nebylo). Nastříkat jsem ji nechal tehdy perfektní ale dost drahou metodou - plastickou barvou Jawácká červená. Horší bylo ji složit. Nejsem v tomto moc zručný, tak mi ji složil pán, co jsem ji od něj koupil. Sakum prdum mě to tehdy vyšlo asi na 8000 (tenkrát 1,5 mého měsíčního platu). Ale byla KRÁSNÁ. Mněl jsem ji těch asi osm let, pak přišla rodina, moc už jsem na ní neměl čas, navíc vyšlo ve vyhlášce povinnost nosit přilbu (což mi tenkrát na mopedu připadalo strašně trapné). Kamarád mě ani nemusel moc přemlouvat a za pár stovek jsem mu ji nechal. Věřte, že jsem si na ní dost často vzpomněl, ale teď už je asi v Jawáckém nebi.

V létě začal v Jihlavě (to je moje bydliště) jezdit týpek na Jawettě. A tím to začalo. Jak Víťo píšeš - je to v srdci. Kam se hrabou dnešní skútry, tehdejší simsoni apod. Jawetta je jen jedna. Krásná, hezky voní spáleným benzínem a olejem, však to znáte. No nakonec to dopadlo tak že jsem byl v sobotu v Lanškrouně a mašinu mám doma.

Fotky od Vlasty - pokračování (16 fotek)

Zdravím všechny jaweťáky.

Včera mi pan Lang z Kozlova u Jihlavy dovezl zpět moji Jawettku.

Jak jsem již psal, mněl jsem ji u něj na opravu elektriky. Po nastartování přestala po minutě svítit. Dělal to nepředpokládaně vypínač na světla který byl zespod prasklý. Nebylo prasklinku vidět a jak se trochu přepínač zahřál tak přetal pouštět proud do lamp.

Hlavně mi pak šikovný pan Lang vyladil mašinu po estetické stránce. Zlaté linky, zrestaurované revmaplechy ale i další doplňky jako pumpička a opískované a nově nalakované zadní světlo, dodali stroji punc krásy výrobků šedesátých let minulého století.

Jsem rád že mám kousek od bydliště takto šikovného člověka na kterého se můžu obrátit v případě problému a rád ho mohu všem doporučit.

Mnoho najetých kilometrů na krásných strojích našich dědů přeje Vlasta.Viktor Majer 2003 - 2018
Creative Commons License
Stránky o mopedu Jawetta, jejímž autorem je Viktor Majer, podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte dílo komerčně, nezasahujte do díla. 3.0 Česko.